posjet Vukovaru
Autor: Kristina Halužan, 15. 3. 2019.

Naši osmaši su 5. i 6. ožujka u pratnji razrednice i učiteljice povijesti bili u posjetu Vukovaru, a u okviru projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru." Ovaj se projekt za sve osmaše u Republici Hrvatskoj provodi od 2014. godine u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i Ministarstva hrvatskih branitelja.

Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Osim predavanja o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar za osmaše je bila organiziran i posjet memorijalnim mjestima na području grada Vukovara uz stručno vodstvo: Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruznom putu - putu spasa, Mjestu sjećanja -Vukovarskoj bolnici, izložbenim prostorima Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, Spomen domu Ovčara, masovnoj grobnici na Ovčari, Veleprometu i Borovo Commercu, kao i franjevačkom samostanu i crkvi sv. Filipa i Jakova.

Na ovaj su način učenici obilaskom autentičnih lokacija produbili i proširili svoja znanja o Domovinskom ratu, a slušanjem svjedočanstava naučili više o žrtvi Vukovaraca za slobodu Hrvatske.  Za vrijeme našeg boravka u Vukovaru bilo je prilike i za zabavu, kao i za upoznavanje s učenicima drugih škola.

Posjet Vukovaru završili smo Školom mira u sklopu koje smo slušali o važnosti mira, nenasilja i tolerancije, te kvizom znanja.