Treći izlet malih eko planinara 3.a – Poljanice-Plešivica
Autor: Kristina Halužan, 28. 1. 2019.

Na svom trećem izletu pridružili smo se opet malim planinarima Samobora.

Ovo je bio naš prvi zimski izlet da upoznamo planinarenje po snijegu.

Sakupili smo se na Poljanicama  u subotu ujutro u 9,00 h.

Temperature su bile dosta niske i trebalo je odmah krenuti da se ugrijemo.

Dobro nam je došlo to što smo se od prijevoja Poljanice na vrh Plešivice uputili šumskim putem koji prolazi južnim obroncima.

S te nas je strane pozdravljalo, a pomalo i grijalo jutarnje sunce.

Ono što je grijalo još bolje od sunca je uspon.

Brzo smo došli na radnu temperaturu i nitko više nije spominjao nikakve minuse.

Ovakav pristup vrhu je lakši, to zbog manjeg nagiba, a pogotovo zbog široke staze i manje količine snijega.

Malo ispod samog vrha prešli smo na nešto dublji snijeg i planinarskim putem uskoro stigli na vrh Plešivice koja  je sa svojih 779 m nadmorske visine drugi vrh po visini u Samoborskom gorju.

Nismo se dugo zadržavali, tek toliko da pričekamo zadnji dio naše grupe koja je u strpljivom tempu stizala do vrha.

Svi smo bili na broju pa smo krenuli uobičajenim putem prema našoj polaznoj točki.

Na vršnom grebenu i silasku bilo je veselo jer su zapusi vjetra mjestimice stvarali hrpe snijega, ali tmosfera je bila odlična: riški zrak, veselje, sunce i snijeg.

Nizbrdo je išlo puno lakše pa smo se brzo spustili do kleti Poljanice.

Netko bi rekao kraj, ali samo planinarske ture, jer uslijedilo je sanjkanje i nova runda cike i vriske od veselja.

Odrasla pratnja rasporedila se po svom nahođenju, neki u klet na toplo, neki na još malo hodanja, a neki su se pridružili klincima u sanjkanju jer taj dio djeteta u svakom od nas nikad ne odraste.

Jedva čekamo naš sljedeći planinarski izlet!!!

učiteljica: Božica Grgečić