Vrazova Ljubica: Priča o crvenoj jabuci 2023.
Autor: Božica Grgečić, 13. 6. 2023.

[FOTO] Vrazova Ljubica - festival ljubavne poezije pjesnički je susret koji se od 1990. godine održava u Samoboru, u spomen na Julijanu Cantilly (1812.-1842.) znamenitu samoborsku Ljubicu i vječnu ljubav poznatog hrvatskog pjesnika - ilirca Stanka Vraza (1810. – 1851.)

galerija > klik <

Njegova knjižnica ljubavnih stihova „Đulabije“, nezaobilazna je u povijesti hrvatskog ilirskog pjesništva. Kako se već preko 30 godina pjesnici svake godine okupljaju u Samoboru, Vrazova Ljubica postala je jedna od značajnijih pjesničkih kulturnih manifestacija u Hrvatskoj, a Samobor pretvorila u "Grad pjesnika".

galerija > klik <

Pučko otvoreno učilište Samobor, uz podršku Društva hrvatskih književnika svake godine organizira pjesničke večeri na kojima najznačajniji suvremeni hrvatski pjesnici predstavljaju neobjavljene ljubavne pjesme. Svake godine postavlja se i kamena ploča s uklesanim stihovima jednog sudionika susreta - u Prolazu hrvatskih pjesnika, na zidu uz Ljubičin grob pored crkve Sv. Anastazije u Samoboru.

Ove su  se godine učenici 2.a i 3.a OŠ Rude priključili obilježavanju Vrazove Ljubice uz Priču o crvenoj jabuci.

Priča o crvenoj jabuci – priča o Stanku Vrazu i njegovoj Ljubici.

Od početne točke –Kino Samobor,  uz šetnju centrom Samobora po povijesnim lokacijama vezanim uz Stanka, Ljubicu i Ilirce,posjet grobu Ljubice Kantili, preko trga uz njenu kuću, do Samoborskog muzeja gdje je bila održana likovna radionica – izrada crvene jabuke od kolaž papira, posjet muzeju i slušanje priče uz razgledavanje dijela muzeja.

galerija > klik <

Bilo nam je jako lijepo, sadržajno, poučno, mnogo smo toga naučili, prošetali Samoborom i na kraju se osladili sladoledom! Trebalo bi biti još mnogo ovako sadržajnih posjeta Samoboru, da učenici uče izvan učionice, uz pričanje priča i raznih radionica. Nadamo se da ćemo se i iduće školske godine priključiti obilježavanju Vrazove Ljubice!