Osmaši u Vukovaru [22/23]
Autor: Hrvoje Štibohar, 5. 6. 2023.

U sklopu terenske nastave i projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru" učenici 8. razreda posjetili su Vukovar, grad simbol otpora i borbe za samostalnu i neovisnu državu.

Prvi dan posjeta započeo je predavanjem o Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar te razgledavanjem postava Memorijalnog centra unutar kojeg su učenici i smješteni. U poslijepodnevnim satima posjetili smo Gradski muzej Vukovar koji je smješten u prekrasnom baroknom Dvorcu Eltz.

Gradski muzej Vukovar

Odmor uz Dunav

Nakon Gradskog muzeja na redu je Muzej vučedolske kulture na arheološkom lokalitetu Vučedol, gdje razgledavamo stalnu postavu. Službeni dio prvog dana završavamo posjetom Vukovarskom vodotornju, simbolu hrvatskog zajedništva.

Vodotoranj

Razredna fotografija s vrha Vodotornja

Večer je bila predviđena za druženje  i zabavu.
Petak je rezerviran za obilazak memorijalnih lokacija uz pratnju vodiča. To su redom: Crkva svetih Filipa i Jakova u sklopu franjevačkog samostana, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom i Masovna grobnica na Ovčari, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 1991.

Memorijalno groblje žrtava domovinskog rata

Nakon ručka, a prije povratka kući učenici su slušali predavanje o "Školi mira" i sudjelovali u kvizu znanja.

Škola mira i kviz znanja

Bila su ovo dva intenzivna dana u kojima smo mogli ćuti i naučiti puno detalja iz novije povijesti i posvjedočiti ratnim strahotama, iznimnoj hrabrosti i nadljudskoj borbi u težnji za obranom vlastitih domova i obrani države od agresije okupatora, a sve to smo saznali od neposrednih svjedoka tog vremena. Vjerujemo kako današnji, a i budući naraštaji neće proživjeti ovakvu sudbinu i da će graditi bolju i uspješnu Hrvatsku na temeljima i nesebičnoj žrtvi kojoj smo svjedočili prilikom posjeta Vukovaru - gradu heroju.

Pročitajte i:

Terenska nastava Vukovar [19/20]