HCK: Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Marina Lastovčić, 1. 12. 2022.

[FOTO] Sedmaši i osmaši slušali su predavanje o ovisnostima u organizaciji Crvenog križa. Naši najstariji učenici prvo su ispunili anonimni upitnik putem kojeg su izrazili svoja mišljenja i stavove o alkoholu, cigaretama, drogi i ostalim sredstvima ovisnosti, a zatim pažljivo pratili izlaganje djelatnice Crvenog križa, gđe. Kristine Bosak, te aktivno sudjelovali postavljajući pitanja te iznoseći vlastita iskustva.

"U povodu obilježavanja mjeseca borbe protiv ovisnosti i ove godine, od 15. studenog do 15. prosinca, provodimo više akcija. Cilj predavanja koja provodimo u osnovnim školama na području našeg djelovanja je upoznati mlade o štetnim posljedicama konzumacije sredstava ovisnosti. Uz “tradicionalne” ovisnosti (o alkoholnim pićima, cigaretama, kockanju, narkoticima…), sve su češće takozvane moderne ovisnosti – ovisnost o društvenim mrežama i video igrama, koje su jednako opasne jer utječu na razvoj mozga te dovode do promjene ponašanja. Posebnu pažnju potrebno je usmjeriti na djecu i mlade, koji zbog svojih razvojnih karakteristika spadaju u rizičnu skupinu. Kod djece i mladih, ovisnost se brže razvija, a konzumacija opojnih sredstava uvelike utječe na njihov psihofizički razvoj. Najučinkovitija borba protiv ovisnosti je prevencija, odnosno osvještavanje mladih o štetnim učincima za njih i njihovu okolinu."
Izvor: HCK - Samobor

Pogledajte i: