Izvanučionička nastava u Gorskom kotaru
Autor: Ines Velički, Tatjana Samardžić, 13. 10. 2022.

[FOTO] Učenici petog, šestog i sedmog razreda 12. listopada posjetili su naš gorski zavičaj te se upoznali s nekima od njegovih ljepota.

galerija > klik <

Nisku od gorskih bisera započeli su plesti jezerom Sabljaci, 11. po veličini u Hrvatskoj, a prisjetili su se i kako nastaju akumulacijska jezera te naučili da je ovo nastalo na rijeci Zagorskoj Mrežnici te se iz njega napaja hidroelektrana Gojak.

Brojni labudovi uljepšali su dojam maglovita jutra, a zatim su se uputili prema drugom biseru u niski, „zmajskom“ Šmitovu jezeru koje ih je osvojilo svojom prekrasnom bojom i srcolikim izgledom. Smješteno u kršu te poznato kao dom čovječjoj ribici, ali i legendi o svetom Jurju, pozvalo ih je na šetnju i divljenje kakvo samo priroda može izazvati. Svoju bajku nastavili su graditi u najsjajnijem biseru na niski koji je bio cilj putovanja.

Ogulin nas je dočekao topao i jesenski tajanstven, okupan bojama bundeva, krumpira, zelja i kestenja, nudeći svoje najbolje. Klečki div i dalje se skrivao u oblacima, ali ih je topla Gradska knjižnica primila u još topliji zagrljaj. Istraživali su police znanja, čitali bajke i ponijeli jednu svoju na poklon, onu o Bergmanima koji su samo čekali upoznati druge svoje bajkovite prijatelje u najbajkovitijem gradu u zemlji. Upoznali su se sa sakralnom baštinom u Sv. Križu i pokazali svoje dostojanstveno ophođenje.

Đulin ponor i ljubavna priča zagrijali su naše učenike prije velikog finala u Kući bajke naše najveće pripovjedačice, Ivane Brlić Mažuranić. Zvukom, slikom, opipom i sluhom uronili su u bajkovito okruženje te pokazali svoje veliko znanje o pričama koje nam je ostavila, vrckavi poput malih Domaćih.

Nakon bogatog ručka u „Frankopanu“ puni dojmova vratili su se u svoju kotlinu pisati svoje bajke. Divan dan uz njih su provele učiteljice Jasmina Kodrnja, Kristina Halužan, Tatjana Samardžić i Ines Velički te domar Denis Turk.

galerija > klik <

Izvor: gkc-ogulin.hr