Atletski višeboj Osnovne škole Rude [21/22] #1
Autor: Hrvoje Štibohar, 23. 6. 2022.

U nastojanju da se nastava učinim zanimljivijom i interesantnijom rodila se ideja o natjecanju u atletskom višeboju, po uzoru na natjecanja u desetoboju, odnosno sedmoboju u profesionalnoj atletici.

Atletika je kao bazičan sport vjerojatno i najpogodnija po pitanju uvođenja u školski sport jer se temelji na bazičnim motoričkim gibanjima kao što su trčanje, hodanje, bacanja i skokovi.

Osim toga atletika je vrlo egzaktna i ima vrlo malo prostora za sudačke špekulacije.

Naš školski višeboj sastoji se od šest disciplina. Dvije trkačke discipline: 40 m (sprint) i 600 m (srednja pruga). Dvije bacačke discipline: bacanje vorteksa (imitacija bacanja koplja) i bacanje medicinke s dvije ruke s prsiju. Dvije skakačke discipline: skok u dalj i troskok s mjesta.

Rezultat postignut u svakoj od disciplina pretvara se pomoću formula u bodove. Bodovi iz svake discipline se zbrajaju i na kraju dobivamo konačni poredak u višeboju. Formule za preračunavanje bodova su preuzete iz atletike ali su modificirane prema postignućima koja učenici ostvaruju na školskim razinama.

Svi učenici viših razreda uključeni su u natjecanje. Jednu kategoriju čine učenice, a drugu učenici. Također se evidentiraju rezultati za svaki razred zasebno, kao i najbolji rezultati u svakoj pojedinoj disciplini.

Iako je višeboj pokrenut već prošle školske godine, tek se od ove godine rodila ideja da se u konačnici tri najbolja višebojca/višebojke nagrade i medaljama.

Ove školske godine, u drugom izdanju u kategoriji učenica najviše bodova skupila je Mia Lehpamer (7.a) i samim time osvojila prvo mjesto. Drugo mjesto pripalo je Eleni Vojak (7.a) koja je sve do posljednje discipline bila u vodstvu. Treće mjesto zauzela je Dora Runtas (8.a).

1. mjesto - Mia Lehpamer (3 964,62 bodova)
2. mjesto - Elena Vojak (3 893,05 bodova)
3. mjesto – Dora Runtas (3 564,35 bodova)

U kategoriji dječaka prvo mjesto osvojio je Toni Kuhar (8.a). Na drugom i trećem mjestu nalaze se dva šestaša. Drugo mjesto pripalo je Domagoju Plevku (6.a), a treće Antunu Jurišiću (6.a).

1. mjesto – Toni Kuhar (5 301,19 bodova)
2. mjesto – Domagoj Plevko (5 209,01 bodova)
3. mjesto – Antun Jurišić (5 189,08 bodova)

Ovaj vid školskog natjecanja postat će redovit i održavat će se svake školske godine krajem svibnja, početkom lipnja. Učenici će tako moći kontinuirano pratiti i unaprjeđivati svoja postignuća.

Također je osmišljena i lista školskih rekorda, na kojoj će se nalaziti imena i rezultati onih koji su ih i postigli.

U nastavku svi znatiželjni i zainteresirani mogu vidjeti rezultate po razredima, najbolje rezultate po disciplinama, kao i završni poredak u kategoriji učenica i učenika.