maturalno putovanje
Autor: Kristina Halužan, 7. 9. 2017.

Naš osmi razred bio je na "maturalcu". Od 1.-4.9. bili su na proputovanju kroz Istru uz pratnju učiteljice iz engleskog jezika i razrednice.

Prvu stanicu su imali u Ogulinu, u rodnom gradu Ivane Brlić-Mažuranić, te su posjetili i "Ivaninu kuću bajki" gdje su se zabavljali u potrazi za čarobnim predmetom.

Dalje su put nastavili prema Aleji glagoljaša i Humu - najmanjem gradu na svijetu.

Dolaskom u hotel Duga Uvala završava i prvi dan putovanja.

Drugi dan započinju putom prema Fažani otkud su brodićem išli u NP Brijuni, točnije na Veliki Brijun. Iako ih je pratila kiša, vožnja vlakićem je podigla raspoloženje, bez obzira na vrijeme. Praćeni brojnim znatiželjnim paunima, govedima i zebrama, vidjeli su i slavnu Titovu slonicu Lanku i kakadua Kokija.

Nakon povratka s Brijuna nastavljaju put prema Puli te uz posjet Areni obilaze i sam grad.

Poslije povratka u hotel te kratkog odmora i predaha, nakon večere odlaze u zvjezdarnicu Višnjan. Teleskopom su promatrali Mjesec i Saturn, a onda je slijedilo odlično predavanje g. Korada Korlevića. Bez obzira na raspored toga dana i činjenicu da su svi bili jako umorni, gospodina Korlevića su sa velikim zanimanjem pratili svi prisutni.

Sutradan je tempo bio laganiji jer su mogli odmarati cijeli dan, ali i uživati ili na plaži ili na lijepom vanjskom bazenu sa slanom vodom, koji je ipak bio privlačniji većini učenika. Kiša im je i ovaj put pokušala pokvariti planove, no brzo je i ona odustala te je na kraju bilo sunčano i pogodno za razne zafrkancije i "špelancije" na bazenu.

Zadnji dan su proveli u razgledavanju Poreča te u posjetu jami Baredine koja im se osobito svidjela zbog predivnih formi stalaktita i cjelokupne atmosfere u jami. A vidjeli su i endemsku vrstu - čovječju ribicu.

Time završava program putovanja, no put ne bi bio potpun bez posjeta McDonalds-u. Usput nam je bio onaj na Vratima Jadrana iznad Rijeke te su imali priliku i uživati u predivnom pogledu na divno more između Krka i Rijeke.