Mali eko planinari: 2. planinarski izlet [23/24]
Autor: Božica Grgečić, 27. 11. 2023.

[FOTO] Mali Eko planinari OŠ Rude pridružili su se malim planinarima Samobora na izletu na kojem smo prošli dio staze nazvane Tragom zelenog prstena. To je kružna staza koja uobičajeni početak i kraj ima u Bregani a putem obilazi lijepe šume i vinograde na području Ponikva i Kožlaka. Staza se spušta u Otruševec pa vraća preko Podvrha u Breganu.

galerija  > klik <

Sastali smo se ujutro ispred Sportskog/kulturnog centra Bregana . Nas iz Ruda bilo je 16, sa nekoliko roditelja, a ostalih malih i velikih planinara se sakupilo podosta. Krenuli smo stazom zelenog prstena, uz kratke pauze do vrha Kožlaka 425 m .Prošli smo bez problema dva strmija uspona. Male dječje nožice brzo su hodale, više su jaukali veći planinari. Na vrhu Kožlaka imali smo odmor za užinu. Bilo je tu raznih sendviča, grickalica,sokova…. Nakon odmora spustili smo se u smjeru Oruševca.

galerija  > klik <

Osim puta po šumama, livadama i brežuljcima ovom prilikom upoznali smo i put u podzemlje jer su nam prijatelji iz Speleološkog kluba Samobor održali predavanje za djecu na temu speleologije u njihovim prostorima u Otruševcu (koji je i poznat po spilji i poroznom terenu). Djecu su upoznali sa osnovnim pojmovima u Speleologiji. Bilo im je jako zanimljivo, a nakon predavanja mogli su uživati u demonstraciji penjanja po užetu na jednom stablu. Naravno da bi svi to bili htjeli isprobati, ali nije za to bilo vremena. Jesen nas je ovaj dan osvježila jutarnjom nižom temperaturom, no hodanjem smo se ugrijali. Poslije nas je nagradila suncem i prekrasnim jesenskim bojama u krošnjama drveća. Uživali smo u tim bojama, hodanju, predavanju ,ma u svemu. Jedva čekamo sljedeći planinarski izlet, na kojem ćemo se isto pridružiti malim planinarima Samobora!

Pogledajte i:
Mali eko planinari: 1. planinarski izlet [23/24]

Mali eko planinari [22/23]:
Mali eko planinari: 4. planinarski izlet Slap - Cerinski vir [22/23]
Mali eko planinari: 3. planinarski izlet Rude  -Braslovje - Nerzi - Oštrc - Rancerje - Prekrižje Plešivičko  - Rude [22/23]
Mali eko planinari: 2. planinarski izlet Kotari - Okić - Terihaji - Kotari [22/23]
Mali eko planinari: 1. planinarski izlet Rude - Veliki dol - Oštrc - Rude [22/23]
Putujući Bergmani na Okiću [22/23] #1
Putujući Bergmani se obrazuju uz HGSS

Mali eko planinari [21/22]:
Mali eko planinari: 1. planinarski izlet Rude-Veliki dol-Rude [21/22]
Mali eko planinari: 2. planinarski izlet Nerzi - Oštrc - Nerzi [21/22]